5 GÜN 5 GECE KARNAVAL!

Almanya Başbakanı Merkel denizkızı kılığında başköşede duruyor. Rus Lider Putin ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un elinde çatal bıçaklarla önlerine düşecek yeni avlarını bekliyor. Köpekbalığı kılığındaki ABD Başkanı Trump da öfkeli yüzü ve kocaman dişleriyle dünyaya meydan okuyor. Bu karelerin hepsi Portekiz’deki Torres Vedras Karnavalı’ndan… 5 gün 5 gece süren karnavala bu yıl ben de gittim, gitmişken Dünya Liderleri’ne selam çakmayı da ihmal etmedim:)  Buyrunuz bol fotoğraflı Torres Vedras Karnavalı’na:

Portekiz’in Torres Vedras Kasabası 1574 yılından bu yana her yıl kasabayla aynı adı taşıyan karnavala ev sahipliği yapıyor.  5 gün 5 gece süren karnavalın her yıl bir teması var, bu yılın konusu ‘Gelgit ve Okyanus’tu. 

Festival alanının girişine kurulan anıtta Dünya liderleri denizdeki canlılar olarak resmedildi ve bu temalar üzerinden liderlerin çevre politikalarına siyasi eleştiri getirildi.

Karnavalda en çok dikkatimi çeken heykellerden biri Almanya Başbakanı Merkel’i yeşil kuyruklu bir denizkızı olarak gösteren heykeldi. Merkel’in üzerine oturduğu korsan heykeli de Alman Başbakanın çevre ve deniz politikalarının zararına işaret ediyordu.

Merkel’in yeşil kuyruğunun dibinden Rus Lider Putin ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’u köpek balığı olarak resmeden heykeller başlıyordu. Ellerindeki çatal bıçaklar, bu iki Dünya Liderinin politikalarının, yeni avlarının önüne düşmesini iştahla bekleyen köpek balıklarına benzediği mesajı veriyordu.

Dünya Liderleri olur da ABD Başkanı Trump olmaz mı hiç? O da kızgın bir köpek balığı olarak resmedilmiş. Deniz Tanrısı Neptün’ün elinde, tüm liderlerin tepesinden öfkeyle haykırıyordu.

Bunların yanı sıra geçitlerde bolca dev kukla ve renkli kostümlü pek çok katılımcı vardı. Ben de Minnie Mouse kostümümle aralarına karıştım.

Karnavalın sembollerinden biri matrafonas, yani kadın kılığında girmiş erkekler. Karnavalı  takip etmeye gelen erkek muhabir de kadın kılığına girip hem karnaval ruhuna uyum sağladı, hem de haberini yaptı.

Torres Vedras Festivali’ne dair ilk yazılı belge 1574 yılına dayanıyor. Bu belge, kasabalıların yazdığı bir şikayet mektubu. Kasabalılar kürek ve sopa taşıyan maskeli adamlar hakkında bir mektup yazıyor, festival de bu maskeli adamların hikayesinden yola çıkıyor.

20. yüzyıldan itibaren karnavalın organizasyonunu ‘’Karnaval Kardeşliği’’ adı verilen özel bir komisyon yapıyor. Geçit sonlarındaki en iyi maske ödüllerini de bu komisyon veriyor.

Torres Vedras Karnavalı ‘’Portekiz Karnavallarının En Portekizlisi’’ olarak biliniyor. Karnavala Portekiz’in pek çok şehir ve kasabasından yaklaşık 350 bin kişi katılıyor.  5 gün boyunca sadece Portekiz ve bir zamanlar sömürgesi olan Brezilya’nın müzikleri çalıyor, karnaval sonrası meydandaki sahnelerde sabaha kadar konserler oluyor. Diğer ülkelerden katılım pek yok, Venedik Karnavalı gibi uluslararası bir üne sahip değil. Ben de Torres Vedras’ta doğan Portekizli bir arkadaşım sayesinde öğrenmiştim bu karnavalı.  Milyonlarca kişinin katıldığı büyüüük karnavalların keşmekeşine karışmadan farklı bir karnaval deneyimi yaşamak isterseniz; o zaman Torres Vedras Karnavalı tam size göre. Bu yıl 9-13 Şubat’tı, gelecek senelerde hangi tarihlerde yapılacağını öğrenmek için bu linke tıklayabilirsiniz. ”Torres Vedras nerededir, nasıl gidilir” sorularının yanıtlarını da ”Portekiz’in kasabaları” yazısında anlatacağım, birkaç güne hazır olur, çok bekletmem:) Şimdiden iyi eğlenceler!

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s