FAS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Afrika kıtasında, ama Avrupa’ya sadece 14 kilometrelik bir köprü kadar yakın. Kuzey Afrika ülkesi ama nüfusunun yarısından fazlası Arap. İşte böyle farklı kültürlerin, yaşamların, coğrafyaların iç içe geçtiği bir ülke Fas. Bu yüzden de gitmeden önce bilinmesi gereken kendine özgü kuralları var. Ben 5 günlük bir gezi için Kazablanka, Marakeş ve Atlas Dağları eteklerindeki köylerine gittim. ”Gitmeden önce bilseydim hayatım kolaylaşırdı” dediğim bilgileri kısa kısa paylaşıyorum; verdiğim bazı bilgilerin seyahat zamanına göre değişebileceğini (döviz kuru, saat farkı) unutmayın e mi?

Nerede Bu Fas?

Yukarıda da yazdığım gibi Avrupa’ya yakın bir Kuzey Afrika ülkesi Fas. Hemen karşısında İspanya ve Portekiz var, bir yanında Atlas Okyanusu; diğer yanında da Arap ülkeleri Cezayir, Tunus, Libya. İstanbul’dan Kazablanka şehrine 4,5 saatlik direk uçuşla gidiliyor. Saat farkı olarak da; Türkiye’den 3 saat geride. (Bu bilgi benim gittiğim Aralık ayı için geçerli, saat uygulamaları değiştiğinde 2 saate düşüyor.)

Fas Biletleri Pahalı Mı?

Ucuz desem yalan söylemiş olurum; ben yaklaşık 1 yıl bilet kovaladım ama pahalı diye vazgeçtim. Ama sonradan anladım ki; bilet masraflarını aşağı çekecek önemli detaylar var: Örneğin yerel hava yollarını takip etmek. Royal Maroc Havayolları ‘nın sitesine mutlaka bakın. Marakeş’e direk uçuş var ama Kazablanka’ya uçmak daha az maliyetli. (sonrasında iki şehir arasını karayoluyla 3 saatte gidebilirsiniz) Bilet fiyatını daha aşağı çekmek için aktarma yapmayı göze alıyorsanız; Paris, Barselona gibi Avrupa şehirlerinden aktarmalı uçuşlara da bir göz atın derim. Aynı şekilde Atlas Havayolları’nın da Kazablanka’ya hem direk hem de aktarmalı uçuşları var; aklınızda olsun. Çok önemli hatırlatma: Bilet fiyatlarının Mayıs-Ekim arası uygun olduğunu göreceksiniz, o tarihlerde Fas’a gitmek ucuz ve kolay; ama gezmesi zor çünkü sıcaklık 50 dereceyi buluyor, bilet satın alma butonuna basmadan önce bu detayı mutlaka hatırlayın!

Fas gezisinin maliyetini düşürmenin bir yolu daha var; ben de uzun uğraşlarıma rağmen bütçeme göre bilet bulamayınca bu seçeneğe başvurdum: tur şirketiyle gitmek. Genelde seyahatlerimi bireysel organize etmeme rağmen, söz konusu Fas olunca tur şirketiyle gittim; çünkü biletleri toplu aldıkları için bu mesafede bilet ücreti farkı kayda değer oluyor. Şöyle ki: 4 gece 4 günlük Kazablanka-Marakeş turu pek çok şirkette 550-570 Euro civarlarında; bu da yaklaşık 2 bin 5oo TL demek. Bu fiyatın içinde gidiş-dönüş direk Kazablanka uçak bileti, 4 gece konaklama , kahvaltı ve akşam yemekleri var. Tabii ki bu fiyata Fas’ın geleneksel otelleri riyadlarda kalamazsınız ama standart ve temiz bir otel odası sizin için yeterliyse; bence bu fiyat konaklama-ulaşım ve öğle yemeği hariç öğünler için gayet iyi bir rakam. Bunun dışında şehirdeki turları da kendiniz organize edebilir, seyahat kapsamınızı bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

Peki Fas Pahalı Bir Ülke Mi?

Bu sorunun cevabı tamamen sizin seçimlerinize bağlı. Karşılaştırmalı birkaç örnek verip, somutlaştırmaya çalışayım; fiyatları Fas dirhemi olarak yazıyorum: 1 Fas Dirhemi=0,4 TL

1,5 litrelik su: bakkaldan alırsanız 6 Dirhem, otelden alırsanız 25 Dirhem

Geleneksel yemek tajin: restoranda 50 Dirhem, otel-riyad ya da lüks restoranda 100-120 Dirhem

Konaklama- gecelik oda fiyatı: Standart otel ya da riyadda 600 Dirhem, lüks riyadda 1800 Dirhem ve üstü

Son ama en önemli not: Şehirde taksi, hediyelik eşya … vs. her şey için pazarlık yapın; ilk fiyatın 1/3’üne iniyorlar genelde!

Fas Vizesi Nasıl Alınıyor?

Türkiye’den Fas’a gidenlerin gitmeden önce vize almasına gerek yok, vize ülkeye girişte alınıyor. Havalimanında pasaport kontrolüne girmeden önce; aşağıdaki vize kağıdını alıp dolduruyorsunuz, bu belge ücretsiz. İngilizce ya da Fransızca biliyorsanız kolayca doldurabilirsiniz, bilmiyorsanız görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Sonra da pasaportunuz ve bu belgeyle birlikte pasaport kontrolünden geçiyorsunuz… ve Fas’ Hoşgeldiniz!

Fas’ta Hava Durumu: 

Malum ülkede çöl iklimi etkisi görüldüğü için; sıcaklıklar yüksek; öyle ki Mayıs-Ekim ayları arasında 50 dereceye varan sıcaklıklar görülüyor. Bu sıcaklarda ülkeyi gezmek neredeyse imkansız; imkanlıysa bile sağlık açısından tehlikeli. O yüzden Mayıs ortasından Ekim başına kadar olan dönem pek önerilmiyor. Benim gittiğim Aralık ayında gündüzleri 20 derece civarındaydı, ama hissedilen sıcaklık 4-5 derece fazlaydı. Ama gündüz ne kadar sıcak olursa olsun; akşamları Güneş gittiğinde hava birden soğuyor, temkinli olmakta fayda var!

Fas’ta İnternet ve Telefon:

İşte en rahat edeceğiniz konulardan biri. Bu anlamda yerel hatlar en mantıklısı; ben Orange ‘i tercih ettim: 7 GB internet ve 3 saatlik konuşma paketini 15 Euro’ya aldım, bu miktarları kendi ihtiyacınıza göre azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Yerel hatlar -Atlas Dağları etekleri de dahil- benim gittiğim her yerde çekti. Bence hiç Türk hattınızda ısrar edip, dönüşte faturayı görünce pişman olmayın; hemen bir yerel hat alın! Havalimanından çıkmadan yerel hatların ayrı ayrı stantları var, oralarda bulabilirsiniz.

Fas Güvenli Mi?

Gitmeden önce benim de en çok merak ettiğim, oradayken de bana Instagram’dan en çok sorulan soruydı bu; cevap veriyorum: Evet, Fas güvenli! Tabii ki bu ‘’başınıza bu ülkede hiçbir şey gelmez’’ demek değil, ama her an tedirgin gezeceğiniz bir ülke de değil. Önemli olan; ülkenin kendine özgü kurallarını bilmek:
👮🏻‍♀️
Taksiler burada dolmuş-taksi usulü, sizden sonra durup başkalarını da alabiliyor, tedirgin olmanıza gerek yok. Şehirlerarası yollara gelince; (sadece Kazablanka- Marakeş arası ve Marakeş’ten Atlas Dağları eteklerindeki köylere kadar olan yollar için konuşabilirim) asfalt, ışıklı, kontrol noktalı; dolayısıyla güvenli.
👮🏻‍♀️
Marakeş’te şehri keşfetmek, alışveriş yapmak için ara sokaklara da daldık, 2 kişiydik, sorun yaşamadık. Akşamları da soukların (kapalı pazar) olduğu sokaklarda sıkıntı olacağını sanmam ama yine de akşamları tenha yerlere yalnız girmemekte fayda var!
👮🏻‍♀️

Bazı otellerin kasaları kiralık, ek ücret isteyebilirler. Pasaport- kıymetli eşya vs. odanızda bırakmamak en iyisi, bunları taşıyabileceğiniz ufak-güvenli bir çanta götürmeniz iyi olur.
👮🏻‍♀️
Yol tarifi, fotoğraf çekmek için yardım teklifi vs. vesilesiyle birileri yanınıza yanaşıp sizinle yürümeye çalışabilir, amaçları işin sonunda sizden para alabilmek. Yardımlarına ihtiyacınız yoksa iletişime geçmeden yolunuza devam edin, ara sıra ısrar edebilirler ama bir süre sonra sizi bırakıp başkasının yanına giderler, endişeye gerek yok!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER’ için 6 yanıt

  1. çok etkileyici bir ülke Fas, en kısa zamanda gidebilmenizi diliyorum ben de:) güzel yorumunuz için çok teşekkürler

   Beğen

 1. Teşekkür ederim en faydalı ve arayıp bulamadığım bilgi ve hava limanı giriş formunu sadece sizde bulabildim. Hemde çok net ve okunabilen hakkını vermişsiniz. Saygılar…

  Beğen

  1. Fas’a gittiğimde ”bunları önceden bilseydim iyi olurdu” dediğim tüm bilgileri yazdım, işinize yaramasına çok sevindim:)

   Beğen

 2. Bana göre de deneyimledikten sonra yazılmış olan ”bunları önceden bilseydim iyi olurdu” bilgileri çok yararlı… Teşekkürler açık ve net bilgiler için.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s