EVEREST MANZARASINA UYANMAK: NAGARKOT

”Seyahatlere, yepyeni coğrafyalara dair çokça hayalim var. Ama bir sabah odamdan çıkıp karşımda Dünya’nın en yüksek zirvesi Everest’i bulacağımı, Güneş’i Everest’in üzerine doğarken izleyeceğimi, sabah kahvemi böylesine muhteşem manzaralı bir çardakta içeceğimi hiç hayal etmemiştim… Teşekkür ederim Nepal, hayallerimden bile ötesini yaşattığın için….”

Nepal’de sadece bir gece kaldığım, ama bu kadar kısa zaman içinde bile üzerimde büyük etki yaratan bir yer olmuştu Nagarkot. Chitwan’dan yola çıkıp 198 km’lik bir kara yolculuğu sonrası ulaşmıştık. Normalde bu 3 saatlik bir yol eder ama Nepal’in yolları düşünüldüğünde bu yolculuğun 8 saat sürdüğünü not etmem lazım. Nagarkot’un 2 bin 500 metre yükseklikte olması da, bu yolu biraz daha zorlaştırıyor. Ama bence Dünya üzerinde bir yere ulaşması ne kadar zorsa, varılan nokta da o kadar az keşfedilmiş ve az müdahale edilmiş oluyor, tabii aynı zamanda daha kıymetli. Sırf bu his bile insana tüm yorgunluklarını unutturuyor.

Nagarkot’ta kalınabilecek tesis sayısı sınırlı, hepsinin de ortak noktası Himalayalar manzaralı olması. Bizim kaldığımız Hotel Country Villa Himalayalar’ın da Dünya’nın da en yüksek zirvesi Everest’e bakıyordu. 

Oteldeki tek gecemizde odalara dağılırken istediğimiz tek şey, ertesi sabah havanın açık olmasıydı. Şansımız yaver giderse Güneş’in Everest’in üzerine doğduğunu görebilecektik.

 

Neyse ki şans bizimleydi. Sabah 05.30’da odalarımızdan çıkıp terasa gitiğimizde Everest -uzak olmasına rağmen- tüm heybetiyle karşımızda duruyordu.

 

Hayatta en yoğun hatırladığım, hatırlamaya çalıştığım deneyimlerim, bir kez yaşayabilecek olduklarım. Büyük ihtimalle bu da o anlardan biriydi. Şimdi bu satırları yazarken, o anın üzerinden 7 ay geçmiş olmasına rağmen hala aynı coşkuyla hatırlıyorum. İyi ki diyorum, iyi ki tanışmışım seninle Nagarkot.

Nepal’i bana bu kadar sevdirirken Nagarkot yalnız değildi. Katmandu, Pokhara ve Chitwan da vardı yanında. Nepal’in bu bölgeleriyle de tanışmak isterseniz, şehir isimlerinin üzerindeki linklere tıklayabilirsiniz.

Nepal ile ilgili günlük hayatta işinizi kolaylaştırabileceğini düşündüğüm detaylar da Nepal’i Anlama Kılavuzu‘nda sizi bekler!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s