YAKIN VE DOĞANIN İÇİNDE YER ARAYANLARA: ACARLAR LONGOZU

”Bataklığın dibinden, kirin, çamurun tam ortasından yükselip tertemiz açıyor. Geldiği yer, kökleri, yani geçmişi onu nasıl kirletemediyse, sonradan başına gelen hiçbir şeyin gücü de onun saflığını alıp götürmeye yetmiyor. O, üzerine bir tek toz bile düşse, o toz tanesini yapraklarının üzerindeki gizli bir yere itip yağmuru beklemeye başlıyor ve ilk yağmur damlası o tozları alıp götürüyor. İşte bu kadar tozun, kirin çamurun içinden doğup tertemiz büyüyen bu çiçeğe mucize çiçek diyorlar: Nam-ı diğer lotus. ”

Lotusun hikayesini az çok biliyordum ama gidip yerinde görünce çok daha iyi anladım ona neden mucize çiçek dendiğini. Siz de hem lotus çiçeklerini görmek , hem de doğa içinde biraz zaman geçirmek isterseniz Acarlar Longozu’na gidebilirsiniz. Nasıl gidileceğini anlatacağım, ama önce longozun ne olduğunu anlatarak başlayayım.

Longoz bir bitkinin ya da ağaç türünün adı değil, bir ekosistemin adı. Akarsu ilerlerken içindeki kil, kum ve çakıllar bir süre sonra denize döküldüğü yerde birikmeye başlıyor. Bu birikinti artınca da akarsu ile deniz arasında set oluşturuyor. Akarsu kendi oluşturduğu bu engeli aşamayınca arkasında kalan alanı su basıyor. Burada da zamanla bataklıklar, subasar ormanları, göller oluşuyor. Bunların hepsine de longoz deniyor. 

Biz Acarlar Longozu’na gitmeden önce bir önceki yazımda bahsettiğim Poyrazlar Gölü‘ne uğramıştık. Göl Avrupa yakasından yaklaşık 2 saat 15 dakika uzaklıkta, longoz da göle yaklaşık yarım saat. İstanbul’dan direk longoza giderseniz ortalama 2,5 saat- 2 saat 45 dakikada varabilirsiniz. Longoza giriş ücretli değil ama araçla giderseniz otopark fiyatı 10 TL. 

Longozun uzunluğu yaklaşık 7,5 km. Ancak longozun ve orada yaşayan hayvan türlerinin zarar görmemesi için küçük bir kısmı ziyarete açık. 750 metrelik alanı tahta bir köprü üzerinde yürüyerek geçiyorsunuz. O köprüden geçerken de longozun barındırdığı bitki ve hayvan türleriyle tanışıyorsunuz. 

Beni longozda en çok etkileyen, başta da yazdığım gibi lotuslar olmuştu. Burada önemli bir uyarıyı paylaşmam gerekiyor: Longoza her gidişinizde nilüfer çiçeklerini göreceksiniz diye bir durum yok. Hayat gibi, longozda da sabretmek ve mucizelerin zamanını beklemek gerekiyor. Lotusları görebilmek için Mayıs-Ekim arasında , gündüz saatlerinde gitmek gerekiyor. 

Yaz mevsiminde longozda su seviyesi düşüyor, kışın ağaçlar iyice suya gömülüyor. Bir de ben yaz mevsiminde gittiğim için rastlamadım ama sonbaharda gidildiğinde renk değişimi dönemine denk geliyorsunuz. Bu, fotoğrafta gördüğünüz yeşil nilüferlerin pembeye dönmesi, ağaçların yapraklarının da yeşilden sarı ve kırmızıya dönmesi demek oluyor. 

Longozu eskiden deniz bisikletleriyle gezmek serbestmiş ama ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle longoz zarar görmeye başlayınca bu uygulamadan vazgeçilmiş, ve bence çok da iyi olmuş. Bazı güzellikleri uzaktan sevmek aşkların en güzeli…

Longozdaki tahta iskelenin tam ortasında bir kır kahvesi yapılmış, soluklanmak isterseniz burada mola verebilirsiniz. Longozun girişinde de yemek yenecek ve hediyelik eşya alınacak tezgahlar var. 

Tüm bunlar Acarlar Longozu’nu görmek için yeterli sebepler aslında ama biz orada o kadar güzel bir sürprizle karşılaştık ki, onu da paylaşmadan edemeyeceğim. Malum şehirlerde yeşile, doğaya ve doğanın meyvelerini toplamaya hasretiz, o yüzden longozun karşısındaki tarlayı görünce girmeden edemedik.

Tarlanın sahibi teyze longoz ziyaretçilerinin tarlasının ürünlerini toplamasına müsade ediyor. Elinize bir torba tutuşturuyor, domates, biber, karpuz ne varsa topluyorsunuz. Sonra da topladıklarınız markettekilerden çok daha uygun bir fiyata sizin oluyor. Bir diğer deyişle longoz hem gözünüzü, hem de karnınızı doyurmuş oluyor. 

 

 

YAKIN VE DOĞANIN İÇİNDE YER ARAYANLARA: ACARLAR LONGOZU” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s