DÜNYANIN ‘EN RENKLİ’ FESTİVALİ

 

Bugüne kadar haber merkezinde yaptığım pek çok festival haberinde ‘en renkli görüntüler’ diye yazmıştım ama bu ifadeyi en çok Holi Fest’in hak ettiğini Patika Travel ile gittiğim Nepal gezisinde anladım. Bu nasıl bir festival, neden tepeden tırnağa boyaların içine batılıyor? En önemlisi de o boyalar nasıl çıkıyor? Meraklısına kısa kısa notlarla Holi Fest’i anlatayım:

Nasıl kutlanıyor?

Bu festivalin katılımcıları marketlerden toz boyalar alıp, bu boyaları yolda karşılaştıkları insanlara sürüyor ve ‘Happy Holi’ diyerek baharın gelişini kutluyor. Öğle saatlerinde kent merkezinde konser başlıyor. Ağzı, yüzü, eli, saçı, rengarenk boyalarla kaplı yüzlerce insan hep beraber dans edip eğleniyor.

Kuralları neler?

Burada kural karşınızdaki size boya sürerken kaçmamak, çünkü bu ‘sana güvendiğim için senden kaçmıyorum’ demek oluyor. Festivale katılmak istemeyen ve üzerinde hiç boya olmayanlara kimse dokunmuyor, istemeyene boya sürülmüyor.

Ne giyilir?

Rehberimiz Sinan Can Erdal açık renkli tişört giymemiz konusunda bizi uyarmıştı. Boyalar en çok açık renkte belli oluyor. Ancak bu, tek kullanımlık bir tişört olmalı, festival sonunda boyaların tamamen çıkması mümkün olmayabilir. Kendi kıyafetini feda etmek istemeyen marketlerden Holi Fest tişörtü satın alabiliyor.

Adı nereden geliyor?

Festivale kardeşini kötü Tanrılardan korumaya çalışırken yanarak ölen Tanrı Holika’nın isminden yola çıkılarak Holi adı verilmiş. Bu festivalle birlikte iyinin kötüye karşı zaferi de kutlanmış oluyor. Festivalin başlamasından önce katılımcılar yakılacak ateş için odun ve tahta toplamaya başlıyor. Bir kukla büyük ateşte yakılıyor ve böylece Holika’nın kül haline geldiği sahne canlandırılmış oluyor. Holi’nin son gününde insanlar yakılan ateşten biraz alıp evlerine götürüyor, böylece evlerinin ve bedenlerinin kötülüklerinden korunduğuna inanıyorlar.

Renklerin anlamı ne?

Festivalde kullanılan boyalar baharın canlılığını temsil ediyor. Kırmızı masumiyeti, yeşil canlılık ve enerjiyi, mavi sakinlik ve ağırbaşlılığı, sarı da dindarlığı.

Boyalar nasıl çıkıyor?

Benim de gitmeden önce en çok sorduğum soru bu olmuştu. Saçtan çıkması çok kolay, cilt için de her zamankinden biraz daha sıcak suda yıkanmanız yeterli. Bu bilgiler ezbere değil, tecrübeyle sabit:)) Benim boyalarım 10 dakikada çıkmıştı.

Boyalar sağlığa zararlı mı?

Hayır değil, çünkü bunların hepsi toprak boya, yani bitkisel.

Ne zaman kutlanıyor?

Holi Festival her yılın Mart ayının ilk dolunayında kutlanıyor. Bu sene 12 Mart’a denk gelmişti ama dolunay tarihleri değiştiği için tam gününü mutlaka kontrol etmek gerekiyor.

Nasıl gidilir?

Holi Fest’in doğduğu Asya ülkeleri Türkiye’ye millerce mesafede olsa da festival pek çok kişiye tanıdık. Son zamanlarda Türkiye’de Boya Festivali adıyla düzenlenen kutlamalar Holi Fest’ten esinlenerek yapılıyor. Türkler’in Holi Fest’e olan ilgisi de bu nedenle son yıllarda giderek artıyor, bu festivale gidebilmek için Türkiye’den Nepal’e turlar düzenleniyor. Ben seyahatlerimin çoğunda planımı kendim yapmayı severim ama Nepal farklı bir coğrafya, bu yüzden bilen biriyle gezmenizi ya da turla gezmenizi tavsiye ederim. Ben dediğim gibi Patika Travel ile gittim ve çok memnun kaldım. Patika Travel’ın sorumlusu, kurucusu, rehberi, kısacası her şeyi Sinan Can Erdal okul yıllarından itibaren defalarca Nepal’e gittiği için (bizimle 8. idi sanırım) en ince detayları biliyor ve oralarda hayatınızı kolaylaştırıyor. Şiddetle tavsiye 🙂

Festivali merak edip detay görmek isteyenlere: CNN Türk için yaptığım video haberi de buraya bırakıyorum.

E daha napayım?:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s