UCUZ BİR YURTDIŞI TATİLİ:SARAYBOSNA

Bu zamanda bile ucuz bir yurtdışı seyahati mümkün… Hem de çok lezzetli yemekler yediğiniz, çok yakın zamanda yaşanmış bir savaşın izlerini takip edip yakın tarih bilginize bilgi kattığınız ve gece hayatını doya doya yaşadığınız bir seyahat. Bunların hepsini ziyaretçilerine Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna sağlıyor, hem de oldukça düşük bir bütçeyle. Dolar ve Euro’nun alıp başını gittiği bu zamanda ucuz tatil yapmak istiyorsanız Saraybosna’yı kesinlikle öneriyorum, ayrıca ‘küçücük yer orası, ne kadar güzel/keyifli olabilir ki?’ diyenlerdenseniz hemen bu önyargıyı bir kenara bırakın ve bilet bakmaya başlayın:)

image1

Saraybosna’ya Ucuz Bilet:

Uçak bileti bana kocam Alişer Beyciim’in yılbaşı hediyesiydi, ama tabii serde muhabirlik var, sizinle de paylaşmam lazım, o yüzden hediyenin fiyatını azıcık araştırdım. Hem THY hem de Pegasus Euro ve Dolar kullanılan ülkelere gidiş azaldığı için, Balkanlar’a rağbeti görmüş ve kampanyalarını sıklaştırmış. Tabii ki ‘haftasonu biletini o Çarşamba günü almaya kalkarsanız uygun bilet bulursunuz’ demiyorum ama bir süre önce araştırmaya başlarsanız  gidiş dönüş 400-450 TL civarlarında bilet bulabilmek mümkün. Zaten bütçenin büyük kısmını bu biletler oluşturuyor çünkü Saraybosna’da konaklama ve yeme-içme uygun fiyatlı.

fullsizerender

Saraybosna’da Ucuz Otel: 

‘Uygun’ çok göreceli bir kavram tabii hemen ne kast ettiğimi uzun uzun yazayım: Otel fiyatları gecelik 2 kişi 100 TL’den başlıyor. Örneğin Samm Seher Otel’in gecelik fiyatı 120 TL civarında (2 kişi fiyatı). Lüks bir otel değil ama lokasyonu çok iyi.  Saraybosna’nın merkezine, Başçarşı’ya yürüyerek en fazla 5 dakika. Biraz daha konforlu bir yer istiyorsanız, City Boutique Hotel‘i tavsiye edebilirim, gecelik 240 TL civarı (yine 2 kişi) 

Saraybosna’da Ne Yenir, Ne İçilir? 

Gelelim yeme-içme meselesine… Saraybosna’nın en çok böreği ve köftesi meşhur. Zaten otellerin çoğunun fiyatına kahvaltı dahil değil, etmek isterlerse de benim tavsiyem kabul etmeyin, kendinizi Başçarşı’da bir börekçiye atın.

s6

Patatesli, kıymalı, ıspanaklı, pırasalı, peynirli… tepsileri gördüğünüz an kendinizden geçmemeniz mümkün değil, benim mümkün olmadı en azından:) bknz. aşağıdaki video:

Ben börek için Başçarşı’daki Çarşı Camii’in yakınındaki Buregdzinica Sac‘ı öneririm. Boşnak böreğinin özelliği sacda pişmesi ve üzerine pavlaka denilen ve yoğurda benzeyen bir sosla yenmesi, tavsiyem pavlakayı küçük bir parçaya döküp deneyin önce. Severseniz devam, sevmezseniz börek sade de şahane zaten:) Bosna’nın porsiyonları oldukça büyük, şöyle ki: Bizim bir Sarıyer börekçisinde yediğimiz 2 porsiyon, Boşnak böreğinin 1 porsiyonuna eşit ve fiyatı da Saraybosna’nın para birimiyle yaklaşık 5 KM yani yaklaşık 9 TL. (1 TL eşittir 0.48 KM) Börekçinin tek kötü yanı çayın olmaması.. ama bu ihtiyacı börek sonrası hemen civardaki ‘Türk çayı bulunur’ yazılı kafelerde giderebiliyorsunuz.

image1

Gelelim Boşnak köftesine… Adı cevabi diye geçiyor. Kaymak ve bol soğanla servis ediliyor, yanında sıcak pide de geliyor. Boşnaklar hamurişinde ne kadar cömertse ette de öyleler. 1 porsiyonda 10 tane köfte geliyor, yine bizimkinin 2 katı anlayacağınız. 2 porsiyon köfte 3 kolaya 21 KM (yaklaşık 38 TL) ödedik. Ben Başçarşı’da 2 şubesi bulunan Cevabdzinica Hodzic‘i öneririm. Bir şubesi Sebil’in sağ ön çaprazında, diğer arkasında. Bu bölümle ilgili fotoğrafımı küçük bir özürle birlikte iliştireyim: Biz cevabi yemeye gittiğimiz zaman çok aç olduğumuz için bir anlığına gözüm dönmüş ve yemeden fotoğrafını çekmeyi unutmuşum, bunu 9. köfteyi mideye indirirken fark ettim:) Bir seferlik internetten fotoğraf paylaşımı yapıyorum, affedin:)

aaaaaaaaaa

Saraybosna’da yeme-içme deyince kuru eti atlamak olmaz. Ben kuru etle eş durumundan tanışıyorum:) Gönül rahatlığıyla Ferhadiye Caddesi’ndeki kapalı pazar Gradska Trznica ‘ya gidip Adin Adilovic’in tezgahını bulmanızı öneririm. Kilosu 10-40 KM arasında değişiyor, en kalitelisi yani sıfır yağlı olanı 40 KM.  Alişer Beyciim zaten bayıldı, hediye etmek için getirdiğimiz tüm arkadaşlarımızdan da aynı cümleyi duyduk: Bu hayatımda yediğim en güzel kuru et! 🙂 Adin ve ailesi hayvanları kendi köylerinde yetiştiriyor ve imalatı da kendileri yapıyor. Bilginize… Hazır markete girmişken diğer reyonlardaki süt ürünlerine de bakmayı ihmal etmeyin tabii.

s4

Saraybosna’nın Mekanları: 

Biraz da Saraybosna’nın mekanlarından bahsedeyim sizlere. Genç nüfusunun ne kadar yoğun olduğunu görünce çok şaşırdım, yakın tarihlerinde büyük acılar olsa da bugün’lerinde güzel yaşıyor ve eğlenmeyi biliyor olmalarını da çok büyük bir hayranlıkla karşıladığımı yazmalıyım. Ben Saraybosna’da bu kadar güzel kafe, restoran ve eğlence mekanı olduğunu hayal bile etmemiştim, ki biz kış sezonunda gitmiştik, eminim yazın çok daha canlı oluyordur.

Mekanlarla ilgili övgüler düzmeye başlamadan önce (maalesef) tüm mekanların ortak&kötü özelliğini yazayım: Kapalı mekanlarda sigara içmek serbest! Bu yüzden bir süre sonra mekanlar dumanaltı olabiliyor,  gündüz gidilen mekanlarda sıkıntı çok yoğun değil ama gece gidilen yerlerde ara sıra çıkıp hava almak en iyisi.

image1

Gece mekanları arasında 2 yer bizim gönlümüze taht kurdu, ilki Pivnica HS. Burası şehrin bira fabrikasının tam yanı, 1868 yılından bu yana var, yani yaklaşık 150 yıllık. 92-95 yıllarındaki Bosna Savaşı sırasında şehre içme suyu sağlanan depo olarak kullanılmış, şimdi ise 2 katlı bir restoran. Üst katta benim Juliet’in balkonuna benzettiğim locaları var, aşağıda da büyük büyük masalar. Tarihini bilmeseniz de, ahşap dokusu, dekorasyonu ve duvarlarındaki resimler zaten size herhangi bir yerde olmadığınızı hemen fark ettiriyor. Ben her restoranda illa ki atmosfer arayan biri değilim, ama Saraybosna’da canlı yerel müzik dinlerken böyle bir atmosferde olmak bambaşka bir duygu, şehrin havasının sizi sardığını hissediyorsunuz.

image1

Tabii ki Pivnica HS’de ilk denemeniz gereken yerel biraları, yerel şaraplarından da Vinogradi Nuic’yi önerebilirim (özellikle çok buruk tat bırakmayan kırmızı sevenlere). aperatif peynir tabağıyla ya da adı menüde Bosna tabağı diye geçen şarküteri tabağıyla devam edebilirsiniz. Biz bir şişe şarap, bir peynir tabağı, bir Bosna tabağı ve meyve salatasına 81 KM (yaklaşık 150 TL) ödemiştik, bunun 55 KM’si şarap içindi.

image1

Çok sevdiğimiz 2. mekan Cheers. Burası yemekten sonra gidilecek bar-eğlence mekanı tadında, bizim eski Kemancı gibi düşünün. Biz gittiğimizde bir Rock grubu canlı müzik yapıyordu, çok da başarılılardı.  Bira fiyatı 7 KM civarında. Dekorasyonunda Londra havası göreceksiniz, girişteki kırmızı kulübeden de anlaşılabileceği gibi:)

s5

Pivnica Saraevo da hem yemek yiyebileceğiniz hem de canlı-yerel müzik dinleyip eğlenebileceğiniz yerlerinden biri, diğer pek çok mekan gibi Başçarşı’ya çok yakın değil yaklaşık 15 dakika yürümeniz gerekiyor, ya da iyi bir taksiciye denk gelirseniz sizi  10 KM’ye 3 dakikada mekana bırakabilir. Yerin altında bir mekan, tavsiyem özellikle haftasonu gidecekseniz rezervasyon yaptırmanız, yoksa böyle benim gibi ayakta kalırsınız:)

s2

Bir de Sarajevo City Pub var. O da akşamları içki için uğrayıp, müzik dinleyebileceğiniz mekanlardan biri, haftasonları çok kalabalık oluyor, gitmek için çok geç saatlere kalmayın derim!

s1

Son olarak Saraybosna’nın seyahat yazılarına en çok konu olan ve en fantastik mekanından söz edeceğim: Zlatna Ribica. Neden farklı burası? Çünkü dikiş makinesinden kahve masası yapılan…

Çünkü içecek listesinin oyun kartlarına yazılıp masaların üstündeki lambalara asıldığı, kasanın üzerinde ışıklı bir dünya haritasının döndüğü,

Çünkü duvardaki eski televizyonda Yugoslavya filmlerinin aktığı …….  tek mekan. Çünkü’ler çoğaltılabilir, ama ben hepsini buraya yazmıyorum. Çünkü bence en iyisi kendiniz gidip görmeniz:)

image2

Yazının başında yakın tarih dolu bir gezi demiştim ama hiç bahsetmedim, değil mi? Çünkü bu kısım ayrı bir yazıyı hak ediyor bence,  sizi çok bekletmeyeceğim, hem Bosna savaşının kentteki etkilerini hem de gezebileceğiniz tarihi-turistik yerleri çok kısa zamanda yazmış olacağım.

UCUZ BİR YURTDIŞI TATİLİ:SARAYBOSNA’ için 6 yanıt

 1. Seyahatin önündeki en büyük engel kişilerin önyargıları, endişeleri ve hatta korkuları. Yurtdışı denince akılalrında hemen “pahalı” kavramı oluşuveriyor. Oysa içtiği sigara kahve parasına yurtdışı gezisi yapabileceğinin farkında değil.

  Saraybosna’yı da pek severiz 🙂

  Beğen

 2. Elif hanım bilgileriniz çok hoşuma gitti sömestr için Saraybosna’ya 7 gecelik bir proğram yaptım umarım ailem de çok beğenir tşk

  Beğen

 3. verdiğim bilgilerin işinize yaramasına çok sevindim Orçun Bey. Saraybosna öyle bir şehir ki; bence sevmemek, etkilenmemek imkansız. iyi tatiller şimdiden 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s