ÇOCUKLU TATİL İÇİN ROTALAR

20 Ocak’a az kaldı. Yarıyıl tatili başlayacak, çocuklar biraz soluklanacak. Tatilin tümü için anneanne-babaanne ziyareti planlamıyorsanız, size çocukların çok, pek çok seveceği birkaç durak önereceğim. Tamam Disneyland herkesin malumu ama onlar kadar ünlü olmayıp, yine de çocukların çok seveceği yerler var.  Gittiğimde ‘çocuğum olsa buraya onu da getiririm kesin’ dediğim 4 rotayı paylaşıyorum:

1- Temel Reis’in Köyü- Malta: Temel Reis çocukların en sevdiği karakterlerden biri, annelerin de yemek yedirme seanslarındaki en büyük yardımcısı:) Malta’da 1980 yılında Temel Reis filminin çekildiği film platosu bozulmamış, bugüne kadar muhafaza edilmiş, şimdi bir eğlence parkı. Adı Popeye Village (Temel Reis’in Köyü) olarak geçiyor. Temel Reis’in, Safinaz’ın, Kabasakal’ın evi duruyor hala, içine girip gezebilir ya da önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

img_8128

Yine bu kahramanların kılığına giren animatörler gün boyunca filmden sahneler canlandırıyor, hatta isteyenlere bu canlandırmalarda rol de veriyor. Hava güzelse küçük bir tekne turu yaptırıyorlar her bir ziyaretçiye. Girişler kışın 10, yazın 15 Euro. Ben çok eğlenmiştim, çocuklar gün boyu köyden çıkmak istemeyecektir. Malta ılıman bir iklime sahip, dolayısıyla çocukla gezmeyi zorlaştıracak, çocuğun hasta olmasına neden olacak soğuk bir hava yok. İçiniz rahat olsun:) Burada kısaca bahsettim, daha fazla detay isteyen ya da nasıl gidildiğini öğrenmek isteyen  varsa köyle ilgili yazımda ayrıntıları bulabilir.

img_8132

2- Sherlock Holmes Müzesi- Londra: Burası Sherlock Holmes sevdalısı çocuklar, gençler hatta yetişkinler için alternatif bir tatil durağı. Müze tabii ki, dizinin çekildiği Londra’da, 221 B Baker Street’te. Girişte bir mağaza var, Sherlock şapkaları, kupaları, kalemler, shot bardakları… Sherlock’u hatırlatacak envai çeşit ürünü bavula doldurmalık… Müze ise 2 katlı, giriş bileti 10 pound. Ben en çok Sherlock ve Watson’la özdeşleşen şömine önünü sevmiştim. Ama içeride Sherlock hikayelerinden deliller (!) taşıyan odalar var, hangi delil hangi hikayenin? Bulmak size kalıyor artık:)

img_0850

Daha fazla bilgi isteyen buraya buyursun:

2

 

3- Lunapark- Berlin: Der Große Berliner Weihnachtsmarkt biz Berlin’deyken tesadüfen karşımıza çıkmıştı. Alexanderplatz’a doğru yürürken. O kadar eğlendim ki çoluk-çocuk , anne-baba herkese tavsiye ederim. Çok farklı temalarda eğlence bölümleri var. Dönme dolaplar, çocukların pek sevdiği tramplenler, çarpışan arabalar… Bir Gezgin Muhabirella olarak benim en sevdiğim bölüm havalimanı temalı olmuştu:)

E o kadar hoplayıp zıplayınca insan acıkıyor ve susuyor tabii ki:) Pamuk şeker mi istersin, sıcak çikolata mı? Yoksa sıcak şarap mı? Seç, beğen , al konumunda hepsi. Lunapark seçeneğini sevdiyseniz ve daha fazla detay isterseniz bu yazıma bakabilirsiniz.

e17ad1e4-42ff-4972-aaad-6fd09e3d806e-a76ef047d8d24c03823acdf41c4ee7c8

 

4-  Güney Afrika- Safari: En güzelini en sona sakladım:) Bence bir anne-babanın çocuklarına verebileceği en özel hediyelerden biri safari. Biliyorum, herkesin imkanları el vermeyebilir, çünkü uzak, çünkü yüksek maliyetli. Ama imkanları zorladığınıza değer inanın.

 

5809bce618c7732bb41d2bef

Safari bana doğanın ne kadar hassas bir dengesi olduğunu öğretti, ve parçası olduğumuz doğaya neden iyi bakmamız gerektiğini de.. bir de dokunmadan da sevebileceğimi 🙂 Çünkü safari boyunca hayvanların doğal yaşamlarına müdahale etmemek için safari araçlarından inmemiz yasaktı, ben gergedanlarla sadece selfie çekebilmiştim örneğin:) Safari sırasında rehberlerin anlattıkları hem hiç bilmediğiniz bilgilerle donanmanızı sağlayacak, hem de Tabiat Ana’ya hayranlığınızı artıracak. Çocuğunuzun doğa ve hayvan sevgisini de artıracak muhtemelen. ‘Bu mevsimde safari mi olur?’ demeyin, tam da bu mevsimde olur! Güney Afrika Güney Yarımküre’de olduğu için mevsimler bize ters, yani şu an orası Temmuz ayını yaşıyor:) Safari hakkında daha fazla detay öğrenmek isterseniz sizi bu yazıya davet ediyorum. Leopar kaplumbağası ve ben herkese şimdiden iyi tatiller diliyoruz:)

 

5809bcc718c7732bb41d2beb

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s