Bir Gezgine Ne Hediye Alınır?

 

Hediye almak bir sanat bence.  Karşındakini tanımayı, nasıl mutlu edeceğini bilmeyi, o bilgiyi doğru kullanmayı gerektiren.. Bazen tabana kuvvet gezdiren, bazen bir tık’la halloluveren. Ben de yılbaşı öncesi, kendimden yola çıkıp seyahat sevdalılarına alınabilecek en iyi hediyeleri yazdım. Gezgin arkadaşı-akrabası olanlara duyurulur:)

1- ”Gezgin” yazılı yelpaze: Üzerinde ‘traveler’ yani İngilizce ‘gezgin’ yazan yelpaze seyahat etmeyi seven birine çok iyi bir hediye olabilir. Yelpaze belki her yerde bulunur, ama üzerinde gezgin yazanı az bulunur. Ben düğün hazırlıklarım için yelloz hand made ‘den almıştım bu yelpazeyi. Tabii üzerine başka bir şey yazdırırsanız, sadece gezginlere değil daha geniş çevreye hitap eden bir hediye de olabilir, fiyatı da oldukça makul benden söylemesi:)

fullsizerender-13

2- ‘’Kazı Kazan’’ Dünya Haritası: Harita çok klişe bir hediye gibi görünse de, bu harita öyle değil. Dünya haritasında gezdiğiniz ülkeleri kazıyorsunuz, her birinin altından ayrı bir renk çıkıyor. Böylece her seyahat sonrası dünyanın ne kadarını gezdiğinizi ve dünyanın ne kadar büyük olduğunu görüyorsunuz. Tabii daha gezilecek çok yer olduğunu da. Ben Londra’dan Stanfords mağazasından almıştım, internet sitesinde de satışta. Son zamanda çok yaygınlaştı, başka alışveriş platformlarından da rahatça bulabilirsiniz, ‘scratch map’ diye aratmanız yeterli.

gl1

 

3- Renkli Pasaport Kılıfları: Bordo, yeşil, gri… Pasaportun rengi hangi ülkeye ne şartlarla gireceğimizi belirliyor ama itiraf edelim bu renkler ve üzerindeki yaldızlı yazılar biraz sıkıcı. Bu yüzden üzerinde seyahati simgeleyen (uçak, tren vs..) renkli pasaport kılıfı iyi bir fikir olabilir. Pasaport kılıflarının yanı sıra, para ve kartların koyulabileceği pasaport boyutunda çantalar da bir diğer alternatif. Bu hediyelerde pasaportun boyutuna uygun olması ve kolay çıkabiliyor olması önemli bir detay, çünkü her an bir görevli pasaportun aslını görmek isteyebilir!gl2

 g2-2

4- ‘’Mini Dünya’’lı Saat: Akreple yelkovanın yanında küçük bir uçak simgesi, arkasında da ‘küçük dünya’ yazısı ve onu takip eden minik kalpler. Saatler ilerledikçe dünyayı turlamış oluyorsunuz. Seyahat seven bir insan için klişe saatlerden çok daha sevindirici bir hediye olduğu kesin. Ve muhtemelen çok daha uygun fiyatlı. ‘Mini world watch’ diye aratınca hemen bulabilirsiniz. gl3

5- GPS’li Bavul: Bir insanın görevi, arkadaşının/eşinin karşılaşabileceği zorlukları en aza indirgemektir, değil mi? Sık seyahat edenlerin en çok karşılaştıkları sorunlardan biri de bavulunu kaybetmek. Kendinden takip sistemi olan GPS’li bavul bu derde deva olabilir. Bavulun konumuna akıllı telefonun üzerinden erişiliyor, dolayısıyla kaybolan bavullar kısa sürede geri dönüyor. Hatta bu bavulların bazıları akıllı telefonun üzerinden iletişim kurup sizi 2,5 metre önden veya arkadan takip edebiliyor. Tabii bu bavulu bir hediye seçeneği olarak düşünüyorsanız, kesenin ağzını açmanız gerekecek, benden uyarması!

gl4

6- Seyahat Ütüsü: Özellikle kısıtlı bütçeyle seyahat eden ve lüks otellerde konaklamayan gezginler için ütü meselesi önemli bir sorun. Kıyafetler bavulda kırışıyor, otelde ütü bulunmuyor, al sana kriz! Bavula ütü koymak, diğer eşyalardan feragat etmek gibi görünse de, seyahat ütüleri minyon oldukları için oldukça hafif ve az yer kaplıyor.
gl5

 

 7- Ajanda: Bir gezginin en yakın arkadaşlarından biri, özellikle de blogu vs. varsa kesinlikle bir ajanda. Yolda gördüğü bir detay, kahvesini beğendiği bir kafe, insanlara dair izlenimleri… hepsini unutmadan not etmek isteyecektir. Tam da bu yüzden seyahat temalı bir sürü ajanda üretmişler. İşiniz çok zor olmayacak.

2855450686153a6c3231b352fff87494

 8- Adaptör: Avrupa ve Asya ülkelerindeki priz tipleri Türkiye’dekinden farklı olabiliyor ve bazı oteller maalesef ‘kendi başının çaresine bak’ politikası uyguluyor. Bu yüzden farklı girişleri olan bir adaptör (görüntü olarak çok şık bir hediye gibi görünmese de) hayat kurtarabilir.

g8

9- Taşınabilir şarj: Bu hediye de hayat kurtaranlardan. Telefonların şarjlarının ne kadar çabuk bittiği düşünülürse, gün boyu tabana kuvvet gezenler için telefonunu şarj edecek yer arama zorluğunu ortadan kaldırabilir.

 g7

10- Uçak bileti: Tabii ki bir gezgini en mutlu edecek hediye bir uçak bileti. Hatta mümkünse gidiş-dönüş! Abartı gibi gelebilir, ama havayollarının kampanyalarını takip edince o kadar da değil aslında. Hem seyahatin finansörü siz olursanız oradan size de bir hediye gelmesi kuvvetle ihtimal. En azından bir magnet:)

Önemli dipnot: Bana hediye almayı düşünen sevgili arkadaşlarım, akrabalarım ve kocam: 1-2-6-7-9 bende var, 10 ‘a hiçbir zaman hayır demem:))

Hehe hediye bahane, hatırlanmak şahane…

 Herkese mutlu yıllar:)

 fullsizerender-1

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s