TAZE TAZE DONDURMA: DONDURMİNO

Adı Dondurmino ama burası bir dondurma değil gelato yeri aslında. Önce gelato nedir, dondurmadan farkı nedir, bunu anlatarak başlayayım. Gelatonun dondurmadan farkı satış yapılan yerin hemen arkasında üretiliyor ve taze taze servis ediliyor olması, raf ömrü en fazla 3 gün. Dondurma gibi üzerine son kullanma tarihi yazılıp rafa konulamıyor yani. Dolayısıyla katkı maddesi daha az ve daha doğal.

IMG_7634

 

IMG_7630

Gelatoyu keşfedenler İtalyanlar, zaten İtalyancada dondurma anlamına geliyor. Karaköy’deki Dondurmino’ya girer girmez dondurmalardan önce dekorasyonu dikkat çekiyor ve içerisi buram buram İtalya kokuyor. Duvarda, üzerinde İtalyancada krema anlamına gelen ‘panna’ ve süt anlamına gelen ‘latte’ yazılı teneke kutular asılı. Hemen yanlarında ise yine İtalya’yı hatırlatan dev bir bisiklet asılmış duvara, bayıldım:)

FullSizeRender (12)

Dekorasyona hayranlık faslını geçip vitrindeki gelatolara yöneliyorum. Tropikal sevenlere limoncello, orman meyveleri, şeftalili ve daha pek çok tropikal meyve yan yana. Çikolata tadı sevenleri de bitter çikolatalı, tiramisulu gelatolar bekliyor. Ve Nutella canavarları da unutulmamış:)

Bir top dondurma 5 TL. İçinde katkı maddesi o kadar az ki, hangi çeşidinden istediyseniz gerçekten o meyveyi  yemiş gibi hissediyorsunuz. Bir de dondurmadan bir tık soğuk olduğu konusunda şimdiden uyarayım!

IMG_7631

Gelatoyu Dondurmino’da tüketmek isterseniz dar alanda kısa paslaşmalı bir mekan olduğunu belirtmeliyim. içeride 2 kişilik bar tabureleri var. Dışarıda da üzerinde dondurma çizimleri olan renkli tabureler.

IMG_7643

Dekorasyonda en çok hoşuma giden detaylardan biri de turkuaz tenteleri oldu elbette.

FullSizeRender (13)

En gerekli bilgiyi en sonda vereyim: Dondurmino Karakay’de Fransız Geçidi’nde. Şimdi yaz sezonu zaten başladı ama yazıyı kışın okuyacaklar için de bir not düşerek bitireyim: Doktorlar gelatonun 4 mevsim yenebileceğini söylüyor-muş.

Zaten bir giden bir yaz-kış dinlemeden bir daha, bir daha gidecek zannımca:)

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s