Temel Reis’in Köyü’nden Bildiriyorum

Malta’nın en eğlenceli bölümlerinden biriydi Popeye Village, nam-ı diğer Temel Reis’in köyü. Ezelden merak ederim Temel Reis’in orijinal adı Popeye ne demek diye. Meğer Pop-Eye kelimelerinin birleşimiymiş, patlak göz anlamına geliyormuş yani. Temel Reis’in fotoğraflarında tek gözünün görünmesi de bundanmış.

popeye-face

Temel Reis hayali bir kahraman, çizeri E.C.Segar da Kaliforniyalı, bu yüzden Malta ile ilgileri yok aslında. Ama ana karakter denizci olunca, 1980 yılında Robbie Williams’ın başrolde oynadığı film için en uygun yer olarak Malta bulunmuş. Filmden sonra bir süre atıl kalsa da, film platosu sonradan eğlence parkı olarak hizmet vermeye başlamış. İyi de olmuş:) İzlemeyenler için hangi filmden bahsettiğime dair ipucu olsun bu video:

Malta gezisini planlarken ajandama not etmiştim burayı. İlk sabah yollara düştüm. (ulaşım yolları ile ilgili detay ilk Malta yazımda.) Ben zamanım kısıtlı olduğu için 2 saatimi ayırmıştım, yetti de. Ama daha detaylı, yavaş yavaş gezmek isteyenler daha çok zamanlarını ayırsınlar derim. 09.00-17.00 arası açık ne de olsa.

IMG_8019

Köyün pastel renkli havası daha ilk adımdan gönlümü fethetti. Yukarıdaki fotoğrafta, önünde durduğum yer bilet ofisi, giriş biletleri oradan alınıyor. İsteyen sağ taraftaki dolaptan 2,5 Euro’ya dondurmasını da kapabilir hemen. Ama hemen fotoğraf çekmeye başlayacağınız uyarısıyla birlikte dondurma hakkını sonraya saklamanız tavsiyesini vereyim başlamadan:)

Giriş kış sezonunda 10 Euro, yaz sezonunda 15. Bir kartpostal, bir küçük bardak punch, bir fotoğraf, bir de tekneyle açılmaca hakkınız var bu bilet dahilinde. Ben gittiğimde hava rüzgarlı olduğu için tekneyle açılamadık, deneyimleyemediğim için anlatamayacağım. Ama geri kalan tüm detayları sırasıyla anlatmaya başlayayım:

IMG_8033

Girişte köyün büyük bölümünü görebileceğiniz bir köşe var, bol bol fotoğraf çekmelik. Sağolsun, fotoğrafımı çekmesini istediğim teyze kadraja kocasını da almış, benim de böyle bir anım oldu sayesinde:)

Devamında hemen köy başlıyor zaten. Temel Reis’in evi karşılıyor ziyaretçileri önce. Hemen içeri dalıyorum Temel Reis nerede yaşamış görmek için. Deniz aşkından olsa gerek sallanan sandalyesine bile yelkenli işareti işlemişler Popeye’nin:)

IMG_8058

 

IMG_8044

 

IMG_8049

Hemen ileride solda Temel Reis’in uyarısı var ziyaretçilere: Sigara içmek yasak!!!

IMG_8065

Benim en beğendiğim binalardan biri mavi renkli postane oldu. Ama benim şansıma tadilattaydı. Köy benden bile büyük, 36 yaşında olunca yer yer tadilat gerekiyormuş. Yağışların durduğu ama yoğun kalabalığın daha başlamadığı bahar aylarında yapılıyormuş bu onarımlar daha çok:

IMG_8616

Köyün gelinine gelince… Popeye’nin Olive Oyl’i, yani Temel Reis’in Safinazı’nın ailesiyle birlikte kaldığı evin en güzel yanı, kalpli çiçekli posta kutularıydı. Dijitalin tüm kolaylığına ve hızına rağmen, mektupları çok özleyen biri olarak çok sevdim ben bu posta kutusunu.  Pembe panjuru falan geçtim de bu her eve lazım bence:)

IMG_8093

 

IMG_8091

Sıcakta gezmekten yorulanlar için bir restoranı da var Temel Reis’in Köyü’nün. Minikler için de bir çocuk parkı ve havuz. İmrendim ben de denize gireyim dedim, ama köyün kurulduğu Anchor Koyu yosunlu. Bir de denizden gelen kötü koku burnuma çalınınca vazgeçtim. Yüzmek için küçük bir platform var ama çok sağlıklı olmayabilir, bilginize.

IMG_8094

Evleri olur da kendileri olmaz mı film kahramanlarının? Elbette animatörler hem Temel Reis’i, hem Safinaz’ı hem de Kabasakal’ı canlandırıyor gün boyu. Hatta animasyonlarına ziyaretçileri de dahil edip müzikalden küçük bölümler oynuyorlar birlikte.

IMG_8057

 

IMG_8132

Ben oyunlara katılmadım ama animatörlerle biraz sohbet edeyim dedim. Temel Reis ilk eksisini ilk bakışta aldı maalesef. Nerede bizim şişik pazılı, sevimli denizci, nerede bu sıska, sevimsiz animatör! Neyse kendi çirkin belki muhabbeti güzeldir deyip başladım sorulara: ‘Ne kadar zamandır buradasın, kaç saat çalışıyorsun?’ vs. Ama hoş sohbet amacıyla sorduğum sorulara laubali yanıtlar gelmeye başlayınca, diğer gözünü de ben patlatmak istedim Popeye’nin!!! Boykot ettim, kendisiyle fotoğraf çektirmedim. Hemen koşup Safinaz’ın yanına gittim. Tabii söz konusu Safinaz olunca akla gelen ilk soru ‘Acaba animatör de Safinaz kadar çirkin mi?’ oluyor. Selfie’mizi aşağı iliştirip yorumu size bırakıyorum:)

IMG_8133

Safinaz’ın yanından ayrılınca benden Safinaz olur muymuş diye denemek için postanenin önüne koştum hemen:

IMG_8129

 

IMG_8128

2 saatin sonunda köyden ayrılırken çok eğlenmiş olmama rağmen bir eksiklik hissediyordum. Köyden çıkmak üzereyken nedenini buldum: Ispanak yoktu! Temel Reis’in zor zamanlarında imdadına koşan, Safinaz’ına kavuşmasını sağlayan, Kabasakal’ın kabus menüsünde 1 numaralı olan ıspanağı görememiştim. Sırf bunun için gerisin geri döndüm ve sadece tek bir yerde rastlayabildim, korkuluğun hemen yanında. Tabelası olsa görmeyebilirdim bile.

IMG_8118

 

IMG_8119

Popeye Village ziyaretim böylelikle son buldu. İlgilenenler için son bir notla bitireyim: Köyde düğün organizasyonu da yapıyorlarmış. Hem eğlenilecek hem evlenilecek mekan yani:)

Özellikle yaz sezonunda gidecekler için güzel bir haber de ekleyeyim en sona. Popeye Village’den çıkışta denize girmek isterseniz, tek bir otobüse binip 15 dakika yol almanız yeterli. Golden Bay sizi bekliyor olacak. Hem burayı hem de denize girilebilecek diğer yerleri anlattığım yazı için buyrunuz. 

İyi tatiller:)

Temel Reis’in Köyü’nden Bildiriyorum” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s