Malta’da Mavi Haftasonu

Bir Malta gezisi deniziyle, kumuyla, güneşiyle geride kaldı. Döndükten sonraki 6 günlük faranjit eziyetim nedeniyle azıcık gecikmeli bir yazı bu ama hastalıkta sağlıkta beraber olduğumuzu varsayıp kusuruma bakmayacağınızı umuyorum: )

Muhtemel soruya yanıt: Malta’da mı, Malta yüzünden mi hasta oldum? Bir bilgim yok. Çevremdeki bir kısım medya bu teşhisi koymuş olsa da, tıp mezunu kulak-burun-boğaz doktorum bir teşhis koyamadı lokasyon konusunda. Ama Malta’da olduysa bile buna değer 🙂

IMG_8142 

Yeteri kadar merak uyandırdıysam artık yazıma başlayayım. Aklımda Malta’ya gitmek hiç yoktu, ama THY’nin Güney Avrupa kampanyasında gidiş dönüş uçak biletini 290 TL’ye bulunca kısa sürede karar verdim. Aslında Malta tatilimi planlarken çok farklı bir rota çizmiştim kendime. Günümüzde meclis olarak kullanılan Şövalye Sarayı’nın bulunduğu başkent Valetta, eski başkent -yeni sessiz şehir Mdina, balık pazarıyla ünlü -isminin okunması yazılmasından zor Marsaxlokk (Marsaşlok)… Malta’yı anlatan tüm makaleler, blog yazıları buraları tavsiye ediyordu ilk olarak. Ben de ajandama öncelikle buraları not ettim. Ama bu gezide bir kez daha gördüm ki, ‘hayat biz planlar yaparken başımıza gelenler’di ve sanırım  bu da John Lennon’ın bir milyonuncu haklı çıkışı oldu:)

2 günlük gezim sırasında bu saydıklarımın hiçbirine gitmedim, ‘rüzgar sert esmezse belki denize girebilirim’ diye başlayan Malta ziyaretim zaman zaman sert esen rüzgara rağmen sadece bir deniz tatiline dönüştü. Dolayısıyla bu klasik bir ‘Malta Rehberi’ yazısı değil, ajandasındaki gezi taslağını bir kenara bırakıp mavi’nin peşinden sürüklenen bir Gezgin Muhabirella yazısı. Deniz tatiliyle ilgilenmeyen ya da yüzmeyi sevmeyenler için köprüden önce son çıkış🙂

 1. GÜN

Malta 2003’ten bu yana Avrupa Birliği üyesi olduğu için Schengen Vizenizin olması gerekiyor. THY’nin İstanbul’dan günde 4 seferi var, gidişler sabah 8.20 ve 16.30da, dönüşler 10.50 ve 18.55’te. Amacım (daha doğrusu bütçemin el verdiği) 3 günlük bir geziydi, uygun fiyatlı olduğu için gidişte akşamüstü uçağını, dönüşte de sabah uçağını tercih ettim. Dolayısıyla elde kaldı 2 gün 3 akşam!

Malta gezimin deniz tatiline dönüşmesindeki en önemli etkenlerden biri kaldığım şehir oldu. (Yeri gelmişken küçük bir bilgi notu: Malta kendisi gibi ada olan Comino ve Gozo ile birlikte bir ülke olarak kabul ediliyor, bir nevi 3’ü birarada yani. Toplamda da dile kolay 55 şehri var. ) Ben sahil kenti Sliema’da kaldım. Aslında sahil kenti bilinçli bir seçim değildi.  İlk kez bir yurtdışı gezimde Air BNB kullanma kararım götürdü beni Sliema’ya. İlk kez evini turistlere açan bir yerlinin evinde kalacaktım. Bu yüzden lokasyondan çok evsahibi için yapılan yorumlara baktım. Eileen için yapılan güvenlik ve temizlik övgülü yorumlar beni O’na götüren başlıca sebepler oldu. Geceliği 55 Euro’dan rezervasyonumu yaptırdım.

Luqa Havalimanı çok büyük olmadığı için işlemler hemen bitiyor. Sliema’ya, havalimanından taksiyle (trafik yoksa) 15-20 dakikada gidiliyor, bedeli de 20 Euro. Fiyatlar havalimanında standart tutulmuş, amaç turistlerin kazıklanmasını önlemek. Darısı İstanbul’a!!

Malta İngiliz sömürgesinde kalmış adalardan biri olduğu için (dile kolay 165 yıl) trafik İngiltere’deki gibi soldan akıyor. Bu da araç kiralamayı düşünenlere kritik bir not olsun!

Eve ulaştığımda tatlı evsahibem Eileen (bildiğin Aylin diye okunuyor) çok hoş bir karşılama hazırlamıştı bana. Air BNB’ye azıcık soğuk yaklaşan biri olarak buzları kırmış oldum Malta gezisiyle. Doğru lokasyonu ve evsahibini bulursanız ‘bugüne kadar otelde ne işim varmış?’ diyorsunuz.

IMG_7945

IMG_8262

2. GÜN 

Malta’da tabii ki ulaşım meselesini çözmem lazımdı ilk önce. 2 yıl öncesine kadar sarı renkli, nostaljik otobüsler servisteymiş ama sosyalist hükümet bunları kaldırıp yerlerine daha modern ama sevimsiz otobüsler koymuş. Eskiler de artık turistlerin hediyelik eşya satın alabileceği otobüsler olarak hizmet veriyor.

IMG_7953

Malta’da ulaşımda cankurtaran Tallinja Card. Bizim İstanbulkart gibi. Havalimanından da alabiliyorsunuz, şehir içindeki otobüs duraklarından, büfelerden ya da hediyelik eşya satan mağazalardan da.  Ben 2 gün kalacağım için 12 kullanımlık aldım, bu da bana 15 Euro’ya maloldu. Malta ile ilgili önemli bir not: Evet Malta küçük bir ada, şehirler birbirine çok yakın. Ama bu ulaşımın kolay olduğu anlamına gel-mi-yor!!!  Otobüsler çok seyrek geliyor bu yüzden seyahat sürenizi hesaplarken her aktarmaya ortalama 15’er dakika bekleme süresi koyun, ya da sağ sol beni bozmaz deyip araç kiralayın!

Amacım Temel Reis filminin çekildiği Popeye Village’e gitmekti (ki bu apayrı bir yazının konusu) . Bunun için Sliema’dan önce 222 numaralı otobüse binip Mellieha’da inmek, sonra oradan da 101 numaralı otobüse binmek gerekiyor. Mellieha’daki otobüs durağı, gezilecekler listemdeki Mellieha Koyu’nun hemen yanıbaşında olunca yarım saatlik bir güneşlenme molası verdim. Ben kullanmadım ama gitme potansiyeli olanlar için şezlong fiyatlarını da sordum:  1 şezlong 4,5 Euro. 2 şezlong alana bir şemsiye bedava! Bu da sosyalist hükümetin hizmetiymiş Malta’ya, bizzat yerlisinden öğrendim!

Mellieha çok büyük bir koy sayılmaz, yemek yiyip içebileceğiniz tesisler yok. Küçük bir büfesi var. Deniz sonrası çabuk acıkanlar için dip not:)

IMG_7976

IMG_7999 (1)

Mellieha Koyu’ndan sonra otobüsle (yine) rötarlı buluşmamızın ardından 15 dakikalık bir yolculuk sonrası kendimi Popeye Village’de buldum. Burada yazıyı 2 saat ileri sarıyorum dediğim gibi Popeye Village ayrı yazı konusu. (Aman burası çocuklar içindir deyip geçmeyin, bence bi okuyun , pişman olmayacaksınız. Nası bir yerden bahsettiğimi anlatabilmek için tek kare fotoğraf iliştiriyorum aşağı)

IMG_8616

Popeye Village sonrası deniz sezonunu açmak için ana hedefim olan Golden Bay’e doğru yola çıktım. Yine 101 numaralı otobüsle yoluma devam ettim ve hedefime ulaşım. Bu arada yola çıkmadan bu internet sitesinden otobüs saatlerini mutlaka kontrol edin, dediğim gibi otobüsler zaten seyrek. Bir de Temmuz-Ağustos gibi çok sıcak ve nemli aylarda giderseniz iyice zor olur, benden uyarması!

Golden Bay, amacıma ulaştığım, turkuaz suyla buluştuğum yer oldu. Nisan ayı olduğu için deniz ilk başta biraz soğuktu ama özellikle öğleden sonra 3’ten sonra epey ısındı. Mayıs ayından itibaren açık ara sıcak oluyormuş deniz. (Kesin bilgi. Çekinmeyin, yayın)  

IMG_8215

IMG_8202

IMG_8219

3 saatlik deniz mesaime bir tek  midemden gelen guruldama seslerini durdurmak için ara verdim. Burası daha büyük bir koy ve hemen yakınında otel ve restoranlar var, seçenek fazla yani. Kumsalın hemen önündeki Spiagga D’oro Restorana gitmek için ayrıldım sahilden. Hafif bir salata yeme hedefiyle girdiğim restorandan patates ve parmak tavuk kızartması hüpletmiş olarak çıktım! Çok lezzetliydi, pişman değilim:)

IMG_8218

Yazının giriş ve gelişme bölümleri düşünüldüğünde, bu noktada, Sliema’ya dönüşte 225 no’lu otobüsü 25 dakikadan fazla beklediğimi uzun uzun anlatmama gerek yok sanırım:(

Malta’da zaman geçirmeyi en çok sevdiğim yerlerden biriyle akşam tanıştım. ‘Deniz kıyısında  günbatımını izleyeyim’ deyip bir saatliğine gittiğim Sliema’daki Terrace Restoran‘dan ancak 3 saat sonra kalkabildim. Pembe, turuncu, mor kombinasyonlu gökyüzü ve deniz üzerinde şahane manzara, iyi hizmet ve uygun fiyat kombinasyonlu restoran biraraya gelince Malta’nın unutulmaz anlarına bir yenisi eklenmiş oldu.

IMG_8290

FullSizeRender

IMG_8286

3. GÜN: 

Son günümü tekne turuyla değerlendirmeye karar vermiştim. Turlar Sliema’dan kalktığı için evin karşısındaki yola geçip tur bankosundan bilet almam kolay oldu. Tur için 2 seçenek vardı: Sadece Comino Turu (Blue Lagoon da içinde tabii) ya da hem Comino hem de Gozo adaları. İlkini seçerseniz Comino’da yüzmek için yaklaşık 3,5 saatiniz oluyor. Gozo’ya da giderseniz yüzmek için sadece 1 saat kalıyor size, gerisi tabana kuvvet adaları gezmece. Ben tabii ki ilk gün denize doyamadığım için Comino’yu seçtim. Açık büfe öğle yemeği garantili tur 20 Euro idi. Sabah 10.00’da başlayacak yolculuk öncesi 09.30’da feribotta olmanız isteniyor. Önemli bir uyarı: Feribot 400 kişilik olduğu için çok kalabalık oluyor (ki ben Nisan’da gittim, yüksek sezonda 500’e kadar çıkıyormuş). Dolayısıyla feribota ne kadar erken giderseniz o kadar iyi!

MALTA COMINO

Yolculuk çok uzun sürdü, arada bir durakta durup Gozo’ya gidecekleri indirdik ve Comino Adası’na devam ettik. Ulaştığımızda saat 12.30’du. 8 saatlik yolculuğun 2,5 saati geride kalmıştı bile. Sonraki yarım saat de yemek dağıtım fiyaskosuyla geçti. 400 kişilik gemide yemek dağıtması için sadece 2 kişi görevliydi. 20 dakikalık kuyruğun sonunda el kadar ketçaplı soğuk makarnayla azıcık yıkanmış marul (salata yazmaya elim varmadı) tutuşturdular elimize. Tam bu noktada Türkiye’deki tekne turlarındaki ızgara tavuklu-balıklı, bulgur pilavlı, karpuzlu menüler geçti sıcaktan kararmaya başlayan gözümün önünden. Başta Kaş olmak üzere tatil beldelerinde tekne turu düzenleyenlere selam olsun, bir daha kendilerinden şikayet etmeyeceğim, ant olsun!

Tam bu noktada bir de tur organizatörlerinin son dakika golünden söz edeyim: Comino’ya varmamıza yakın bir görevli yanımıza gelip Blue Lagoon’daki mağaraları gezip gezmek istemediğimizi sordu. Gruptaki pek çok kişi ‘Evet tabii ‘ deyince herkesten 10’ar Euro daha istedi. Meğer mağaraya gitmek ekstra ücrete tabiiymiş. Halbuki turun katalogunda böyle bir bilgi yoktu. Yazılıyı geçtim sözlü olarak da bilgi vermemişlerdi kimseye. ‘Likya Turu’nda alası var bu mağaraların’ cümlesiyle kendimi teselli edip 10 Euro’mu kendime sakladım. Malta’da bu turlara giderseniz aman dikkat! Çakal çıkabilir!

MALTA COMINO (2)

Neyse ki gemi ekibine öfkem denize gireceğim alana gelince geçti. Kötü mötü, sonuçta beni bu turkuaz berrak suyla buluşturan bir anlamda onlardı. Tertemiz bir suyu var Comino’nun. Turun ketçaplı makarnasıyla yetinmek istemeyenler için 4 büfe bulunuyor yan yana. Koyun tek sıkıntısı güneşlenme alanının dar olması. Sanırım bu yaz sezonunda daha da zor bir durum oluşturuyordur. Feribota erken binmek kadar erken inip yer kapmak da önemli, benden söylemesi!

IMG_8465

Kendizini tur organizatörlerine teslim etmek istemezseniz bu adalara kendiniz de gidebilirsiniz. Hem deniz hem de karayolu seçenekleri var bu yolculuk için. Bir daha gitsem bu kez bireysel gitmeyi tercih ederdim.. Bu yöntemi denemek isteyenler için buyrun ayrıntılı bilgi.

IMG_8510

Feribot turunun yorgunluğuna yenik düşmedim, son gecemi, gece eğlenceleriyle nam salan St. Julian’s’ta geçirdim. Gece eğlencesi demek doğru sayılmaz aslında, akşam eğlencesi demek lazım. 21.30’dan sora kulüplerden, diskolardan yüksek müzik sesleri, lazer ışıklar yayılmaya başlıyor hemen. Gözünüze kestirdiğinizle başlayın, gerisi gelir:)

‘Sakin sakin yemeğimi yiyeyim, otelime döneyim’ciler için de bir İtalyan restoranı tavsiye edeyim: Storie&Sapori. Malta mutfak olarak İtalyan kültürünün hakimiyeti altında zaten. Bir tek beslemesi masrafsız diye (uydurmasyon değil, evsahibemin verdiği bilgi) tavşan eti meşhurmuş.. Bana hitap eden bir lezzet olmadığı için Storie&Sapori’deki pizza ve şarapların tadına baktım itinayla. Tavsiye!

IMG_8594

Ve Malta gezisinin sonu. Birkaç not ile bitireyim:

  • Temmuz-Ağustos ayları çok sıcak ve nemli oluyormuş. (Antalya misali) Tansiyon vs. gibi rahatsızlıklarınız varsa ya da sıcağa dayanamayangillerdenseniz, Eylül’den sonra düşürün yolunuzu Malta’ya.
  • Başken Valetta’sız da bir Malta gezisi mümkün. Vakit bolsa tarihi şehirleri gezmek de harika olur, ama zamanınız kısıtlıysa deniz tatilini tercih edin, pişman olmayacaksınız!
  • Kapsamlı bir Avrupa turu düşünüyorsanız, Malta’nın ilk durak olması mantıklı olabilir. Yine evsahibem Eileen’in anlattığına göre, Ryan Air’in Malta’dan Avrupa’ya uçuşları çok uygunmuş. (İtalya gidiş-dönüş 20 Euro örneğin. )
  • Bir de Malta birası Cisk’ten hüpletmeden dönmeyin:)
  • Daha fazla detay isterseniz de bana ozgen_elif@yahoo.com ‘dan ulaşın:)
  • IMG_7923

 

Malta’da Mavi Haftasonu” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s