Tiyatro Festivali Biletleri Satışta!

‘O’nu da alayım, bunu da. Shakespeare yorumu da çok iyiymiş, İran’dan da oyun varmış. Bu oyunun da oyuncu kadrosu çok güçlüymüş..’ 

Bu yılın Tiyatro Festivali için çizelge çıkarmaya çalışırken epey zorlandım. Festival 3-28 Mayıs’ta ama vakit  dar,  biletlere satışa çıktığı ilk günden itibaren çok yoğun talep var çünkü. O  yüzden meraklısına oyunları tanıtmayı ve ‘elinizi çabuk tutun’ demeyi borç bilirim. 32 oyunun hepsini sığdıramam elbet ama en azından beni en çok cezbeden oyunları kısaca tanıtayım: 

Waiting For Godot-Godot’yu Beklerken:  Festivalin benim için en güzel sürprizi.  Samuel Beckett’ın oyunuyla Karşılaştırmalı Edebiyat okuduğum üniversite yıllarımda tanışmıştım. Şimdi yıllar sonra İstanbul’da sahnelenecek, Türkiye’de tiyatro ve tiyatro eğitimi denince akla ilk gelen isimlerden birinin, Şahika Tekand’ın yorumuyla hem de. Beckett’ın hayatın anlamı, varolma, umut ve beklentiyi derinlemesine anlatan bir oyunu bu. ‘Başroldeki bu Godot da kim?’ sorusunun yanıtı da tam bu cümlede aslında. Godot beklentiyi, hayattan beklenen ‘şey’ leri temsil ediyor. Biletleri alın ve Godot’yu bekleyin derim. 3 ve 4 Mayıs’ta Uniq İstanbul’da. (Süre 90 dakika, ara yok.)

Her Gün Biraz Daha: Kapalı kutu İran’ı İstanbul’a taşıyan bir oyun bu, kapalı toplumun en içine kapalı kesimini, kadınları anlatıyor. 3 İranlı kadının hikayesine odaklanıyor. Yönetmeni de oyuncuları da İranlı.  1981 İslam Devrimi’nden 2013’e uzanan 32 yıllık süreci aktarıyor izleyiciye. Sahnede kadınları görsek de, perde arkasından gelen sesler ile erkeklerin varlığı her daim hatırlatılıyor izleyiciye. İranlı kadınların cesaretine ve sanat tutkusuna saygı için bile gidilir! 17 ve 18 Mayıs’ta Uniq İstanbul’da. (Süresi 100 dakika, ara yok.)

her_gun_biraz_daha_iyi

Shakespeare’in Bütün Ölümleri:  Tiyatro denince akla ilk gelen isimlerden biridir İngiliz yazar William Shakespeare. Oyunlarının pek çoğunda da ölüm başrolü oynar. Hamlet’ten tutun da, Antonius ve Kleopatra’ya, Macbeth’e kadar. Şimdi tüm bu ölümler tek bir oyunda toplanıyor. Yine İngilizlerin imzasıyla.  İngiliz tiyatro topluluğu Spymonkey Shakespeare’in oyunlarındaki ölüm sahnelerini tek bir oyunda sunuyor. 24, 25 ve 26 Mayıs’ta Moda Sahnesi’nde. (Süre 110 dakika, ara var.) 

fft107_mf7224518

Gizli Yüz: Festivaldeki roman uyarlamalarından biri. Hem de çok tanıdık bir ismin romanından: Orhan Pamuk’un Gizli Yüz’ünden! Oyun, genç bir fotoğrafçıyla esrarengiz bir kadının farklı şehirlerde düş ve gerçeğin sınırında dolaşmasını anlatıyor. 6,7 ve 8 Mayıs’ta Moda Sahnesi’nde. (Süre 60 dakika, ara yok.) 

E-Mülteci.com: Festivalin sahnelenme yöntemi olarak en farklı oyunlarından biri. 3 kadının yol hikayesini internette bıraktıkları ayak izlerinden takip ediyoruz, oyunu sahneye kurulan beyazperdeden izliyoruz. Guatemala, Vietnam ve Türkiye’den yola çıkan 3 mülteci kadının hikayesi bu oyun. Bizi finale akıllı telefonlarındaki mesajlar, uygulamalar, GPS haritaları, tweet’leri, Facebook profilleri götürüyor. Kadroda Meltem Cumbul, Ahu Türkpençe, Okan Bayülgen gibi ünlü oyuncular da  var. 9-10 Mayıs’ta, Üsküdar Stüdyo Sahne’de. (Süre 90 dakika, ara yok.) 

Baba ve Piç:  Festivalde yine bir roman uyarlaması, yine tanıdık bir yazarın çalışması. Bu kez Elif Şafak’ın Baba ve Piç’i var sahnede. Türkiye’de yayınlandığında fırtınalar koparan, Şafak’ı mahkeme salonlarına taşıyan roman ilk kez sahneleniyor Türkiye’de. 1915 olayları Türk ve Ermeni kökenli iki aile arasındaki ilişkiler üzerinden inceleniyor. Oyunun kadrosu da konusu kadar güçlü. Serra Yılmaz, Nihal Koldaş, Nora Tokhosepyan, Hande Ataizi ve Gökçen Gökçebağ. 23 ve 24 Mayıs’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde. (Süre 100 dakika, ara yok.) 

baba-pic-15-03-05,g8mFP1q2NECwJbkn3H91XA

O/Hakkari’de Bir Mevsim: Ferit Edgü’nün Hakkari’de Bir Mevsim romanının uyarlaması var sahnede bu kez. Oyun festivalin Yeni Dalga Bölümü’nde, yani genç tiyatro ve dans gruplarını tanıtmak amacıyla oluşturulan bölümde. Hikayede, kendini bir gün ülkenin doğusunda, bir dağ başında, Hakkâri’nin Pirkanis köyünde bulan ‘O’ anlatılıyor. O’nun düş ile gerçek arasında yol alırken bir yandan orada varolma savaşı anlatılıyor. 5 ve 6 Mayıs’ta Talimhane Tiyatrosu’nda. (Süre 8o dakika, ara yok.)

Bunlar 32 oyunun sadece 7 tanesi. Diğer oyunlar hangileri, oyuncular kimler, biletleri nereden alırım? sorularının yanıtı için İKSV’nin sayfasına uğrayabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s