Paşa’ya Saygı Duruşu

7 Ocak Perşembe akşamı 10’dan fazla isim sahnede biraraya geldi Zeki Müren’i anmak için. Ama sadece bir konser değil, Zeki Müren’in hayatına saygı duruşuydu sahnede izlediğim. 

Konser Zeki Müren’in ölümünün 20. yılında anma konseri olarak düzenlenmişti, ‘Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren ile Okumak’ adı altında. Dürüst olayım, gitmeden önce bu adın ‘Anma Konseri’ nden öte farklı bir etiketi olsun, dikkat çeksin diye verilmiş bir ad olduğunu bile düşündüm. Gece ilerledikçe ne kadar yanlış düşündüğümü de anladım. Tüm gece adının hakkını verircesine, Zeki Müren’in hayatını Zeki Müren eşliğinde okuduk. 

IMG_5803

Zeki Müren’in vasiyetini kendi sesinden duyarak başladık geceye. Tüm malvarlığını neden ve nasıl Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışladığını anlatırken sahnedeki dev ekranda da O’nun fotoğraflarını gördük art arda. 

Sonrasında sunucu Osman Tan Erkır  bu geceyi Zeki Müren ile birlikte sunacağını söyledi, ve gerçekten yaptı da. Şarkı aralarında Müren’in ses kayıtları kullanılarak interaktif bir sunum konuldu sahneye. Osman Tan Erkır sordu, Zeki Müren cevapladı, biz alkışladık:) 

image2 (2)

Meğer ne çok şey bilmiyormuşum ne çok hayran olduğum Müren hakkında. ‘Paşam’ hitabının O’na 1969’daki Aspendos konserinden sonra memleketim Antalya’da verildiğini bilmiyordum örneğin. Sanat Güneşi’nin sahnede parlarken eşzamanlı beyazperdede oynadığı film sayısının 18 olduğunu da… ve daha neler neler… 

Zeki Müren’in hayatıyla ilgili yeni bilgiler beynimize kazınırken, kulaklarımızın pası silindi bir yandan da. Önce Zeki Müren’in Bursa’da yaptırdığı konservatuarın öğrencileri çıktı sahneye, siyah kıyafetleri içinde pırıl pırıl.. ‘İşte Benim Zeki Müren’ dediler hep bir ağızdan. Sonra da Onlar gibi olmaya çalıştıkları abileri, ablaları çıktı sahneye teker teker. Nükhet Duru, Gökhan Tepe, Yonca Lodi, Kenan Doğulu, Zara….

image1 (9)

Hepsi ayrı ayrı verdi Zeki Müren şarkılarının hakkını. Ben en çok Veda Busesi’ni severim, o yüzden Yonca Lodi’nin sahnede olduğu anlar benim için gecenin önemli anlarındandı. Ama sadece benim için değil tüm salon için unutulmaz, ortak bir an vardı ki o da, sahneye Türk Sanat Müziği Sanatçısı Bekir Ünlüataer’in çıktığı andı. Bazılarımız adını bile duymamıştık belki daha önce, ama şahane sesiyle öyle bir söyledi ki, o salondaki kimse artık O’nu unutamaz eminim. 

image1 (8)

En önemlisini en sonda yazıyorum belki: Konser biletlerinden elde edilen gelirler, Zeki Müren’in vasiyetini bağışladığı Türk Eğitim Vakfı’na ve TSK Mehmetçik Vakfı’na gitti.

Sahneye çıkan isimlerden sonra bir alkış da bilet alıp koltukları dolduranlara! 

image2 (1)

Bu noktada sahne kalitesinin de hakkını vermek lazım. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin Ana Tiyatrosu’nda düzenlenmişti gece. Hem görsel hem de işitsel olarak yeterli bir sahne olmasaydı, gecenin tadı çıkmazdı. O yüzden bir alkış da Zorlu PSM’ye!

Ama en büyük alkış Sanat Güneşi’ne! Işığı 20 yıl sonra bile bizi aydınlattığı, gencecik hayatlara umut olduğu için!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s