KUALA LUMPUR: TROPİK VE KAOTİK

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a yolum iş için düşmüştü, Myanmar’dan canlarını kurtarmak için kaçan Rohingya Müslümanları’nın haberini yapmak için gittiğimde. İşten kalan zamandan kısa gözlem & deneyimlerimi paylaşayım kısaca.

FullSizeRender (5)

Malum bize coğrafya olarak da kültür olarak da uzak bir yer Kuala Lumpur. Dikkat çeken+dikkat edilmesi gereken ufak ama önemli detayları var. 

kopya 2

Dikkat havaalanı: Kuala Lumpur Havaalanı dile kolay 70 milyon yolcu ağırlama kapasiteli, Türkiye’nin 7 yıl önceki nüfusu kadar yani. Böyle yazınca abartılı gelebilir ama değil. 5 katlı, içinde alışveriş merkezi ve metrosu var. Vaktiniz varsa en alt kattaki Garage adındaki elsanatları atölyesi&kırtasiye karışımı mağazaya uğramanız tavsiye.

Havaalanı binasının dışı ayrı güzel, otel bahçesi  gibi. Yapay gölün yanında palmiye ağaçları ve tropik bitki örtüsü var. Son ana kadar uçağın o yeşil alanın üzerine ineceği hissi yaşıyorsunuz.

IMG_1012 kopya

Tüm heybetine, kalabalıklığına rağmen her şey tıkır tıkır işliyor. Havalanına dair önemli bir not da girişte imzalamanız gereken kağıtla ilgili: Malezya’da uyuşturucu ağır suç. ‘Uyuşturucu ticareti yapmanın bedeli ölüm cezası’  yazıyor notta. Bu not bir İslam ülkesine geldiğinizin göstergesi ama turistler için ülke genelinde baş örtme zorunluluğu yok. Yine de ziyaret rotanızda ibadethane (cami, tapınak…) gibi yerler de varsa hazırlıklı olmanız iyi olur elbet.

Dikkat trafik: Kuala Lumpur’da maruz kalacağınız ilk ‘şey’: trafik! Hem de bir İstanbulluya bile ‘beterin beteri varmış’ dedirtecek kadar. Havaalanından şehir merkezine dönmek 1 saati buluyor neredeyse ama iyi haber: Taksiler ucuz. Bir de trafik Türkiye’dekinin tersine akıyor, bilginize.

Dikkat ulaşım: Karadan trafik çok yoğun olduğu için alternatif üretmişler. İstanbul’a da yapılması plalanıyor ama nereden baksanız 2,5-3 yılı var daha. Şimdiden havarayları deneyimlemek isteyenler için doğru bir adres Kuala Lumpur. 

IMG_1052 kopya

Dikkat iklim: Ünlü muson yağmurlarını yaşayabileceğiniz ülkelerden biri Malezya. Nisan-Ekim aylarında etkili özellikle, o yüzden yağmurluk&şemsiye şart. Yılboyu çok düşük sıcaklıklar yaşanmıyor, turistler için ideal. Ama not edilmesi gereken 2 önemli nokta var: Toplu taşıma kullanacaksanız yanınızda hırka bulundurmanız iyi olur, çünkü klimalar nedeniyle soğuk oluyor. Bir de havanın her daim nemli olduğunu da unutmamak lazım.

IMG_1028_2 kopya

Tropikal iklimin en güzel yanlarından biri de bitki örtüsü. Kırmızı gövdeli ağaçlara pek çok yerde rastlamak mümkün. 

IMG_1040_2 kopya

Dikkat para birimi: Malezya’nın para birimi ringit. 1 Ringit=0.66 TL yaklaşık yani 66  kuruş. Gezi sırasında ihtiyaç duymanız olası: Kaç ringit kaç TL, kaç dolar.. buradan bakabilirsiniz.

Dikkat aşı (mı)?: Malezya’ya giderken en çok duyduğum sorulardan biriydi, ‘Aşı olmak gerekiyor mu?’ Özellikle sivrisinek ve dolayısıyla sıtma yoğunluğunun fazla olduğu bir yer Malezya. Geziniz başkent Kuala Lumpur ile sınırlı kalacaksa aşıya gerek yok ama yağmur ormanlarının yoğun olduğu bazı adalara (Borneo, Taman Negara)  gidilmeden önce yaptırılması tavsiye ediliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s