I. Viyana Seferi

Viyana 1,7 milyon nüfusu olan bir başkent. Kocaman meydanları, gezilecek müzeleri, parkları var. Avrupa Birliği’nin bir semineri için yolum Bratislava’ya düşünce tanıştım Viyana ile (uçuş aktarması vesilesiyle). Ama kısa bir tanışma oldu. Akşam yemeği için gittiğimde geçirdiğim birkaç saat, ve klasik son gün uçuş öncesi sabahın kör vaktinde uyanıp Viyana’yı dolaşmak için yaratılmış birkaç saat. Dolayısıyla meydanları, müzeleri, parkları doya doya gezdiğim söylenemez. O artık II. Viyana Seferi’nin konusu olur, I. Viyana Seferi dar vakitte kısa deneyimlerden oluşuyor, baştan belirteyim istedim.

Viyana’da havaalanında bavulunuzu aldıktan sonraki çıkış kapısı açıldığı andan itibaren buram buram şinitzel kokuyor. Sadece havaalanında değil kentin pek çok yerinde de. Gezi öncesi akıl aldığım herkesin söylediği ilk yer Figlmüller idi, muhtemelen siz de aynı cevapla karşılaşacaksınız. ‘Çok ünlü ama sonradan kalitesini bozmuş, bu ünü artık haketmeyen yerlerden olabilir mi?’ sorusunu hemen kafanızdan atın ve Figlmüller yoluna düşün, pişman olmayacaksınız. Dana şinitzel istediyseniz, boyutu tabağı bile aşan tek bir parça halinde geliyor, tavuk şinitzel de kocaman 2 parça halinde. Pek çok yerde yediğimiz/yemek zorunda bırakıldığımız köşesi fazla yanmış/yağ çekmiş şinitzellerden çok farklı. Patates salatası da bir o kadar lezzetli. Hardallı mayonezli özel bir sosla yapılıyor, ‘şinitzel zaten çok büyük salata olmasa da olur’ deyip bu lezzetten kendinizi mahrum etmeyin.

Bir de uyarı Figlmüller ile ilgili. Bir tane ana restoran var, tarihi bir yer, orada yemek isterseniz rezervasyon şart. Ama orada yer bulamayan ya da çok uzun vakit harcamayayım/hemen yiyip kalkayım diyenler için kafe tarzı şubeleri de mevcut. Ana restoranın 2 alt sokağında. Biraz sıra beklersiniz belki ama illa ki şinitzele kavuşursunuz:)

image1

Viyana denince bir de kahve kokusu geliyor insanın burnuna. Türkiye’de de bazı kafelerde de rastladığınız ünlü kahve marksı Julius Meinl’in anavatanı burası. Merkezdeki ünlü Graben Caddesi’nde bir şubesi var. Kahve dışında isterseniz kafe tarafında oturup kahvaltı edebiliyorsunuz. Türkiye’deki gibi kallavi bir kahvaltı sofrası değil tabii bahsettiğim, kahve yanına yakışacak kruvasan ya da çırpılmış yumurta vs. Yukarıda ise şık bir  restoran var  yemek yiyebileceğiniz. Ama sadece yemek/kahve mekanı değil, işin en güzel kısmı burasının aynı zamanda kocamaaan bir market olması. Ben zaten kısıtlı zamanımın büyük kısmını burada geçirdiğime hiç pişman olmadım açıkçası. Çeşit çeşit kahveler, çaylar, fincanlar, pastane bölümünde lezzetli pastalar, dünyanın dört bir yanından peynir çeşitleri, ekmekler, bagetler… yazmakla bitmez. 

IMG_0252

IMG_0367

… ve Viyana merkeze dair birkaç ufak not: 

RingStrasse (Ring Caddesi) en ünlü ve uzun caddelerinden biri Viyana’nın. 5 kilometre uzunluğunda.. Parlamento Binası da Opera Binası da bu cadde üzerinde. Gücünüz yettiğince tabana kuvvet yürüyün, olmadı kırmızı tramvaya binin. Kısa çaplı bir şehir turu için 1&2 numaralı tramvay ideal. Yürümek yerine toplu taşıma kullanmaya meyilliyseniz ViennaCard almanız tavsiye. Kartın bazı müzelerde ve restoranlarda da geçerli olması da cabası. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Graben Caddesi tam bir alışveriş cenneti, ama bütçesi yüksek turistler için. demedi demeyin!

IMG_0403

Bir de Blueman Engelmann’ı var Viyana’nın gönlüme taht kuran. Ring Caddesi’ne yakın şahane bir dekorasyon&çiçek mağazası. İçi dışı bir, çiçek dolu. Ara sokakta kalıyor, dolayısıyla yolunuza çıkmayabilir, ama üşenmeyin navigasyona yazın ve bulun derim. 

IMG_0414

IMG_0415

Viyana’ya dair son not trafik ışıklarıyla ilgili. Pek çok Avrupa kentinde olduğu gibi bisikletle ulaşım burada da çok yaygın ve bu trafik lambalarına da yansımış. Işıklarda yürüyen/duran insan figürünün yanı sıra bisikletli figür de var.

IMG_0438

Bu ışıklara Mayıs 2015’te Eurovision Şarkı Yarışması öncesi bir süreliğine yenileri eklendi, trafik lambalarında eşcinsel figürler de kullanıldı. Sebebi, Avusturya’ya 2014’te birincilik getiren şarkıcı Conchita Wurst’un travesti olması. Bu da yazının sonunda bir dışhaberci bilgilendirmesi olsun:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s