Brugge – 1

Evet çok romantik, 

Evet el değmemiş bir Ortaçağ mimarisi örneği , 

Evet bira, çikolata, dantel dolu sıcacık bir şehir..

Bruges/Brugge/Brüj ile ilgili bugüne kadar okuduğunuz bu cümleler tamamen doğru. Fazlası var, eksiği yok. 

Ama Brugge ile ilgili bence kurulması elzem tek cümle: Okuduklarınızla yetinmeyin, gidin kendiniz görün!

IMG_3815

Önce nasıl gidilir’in bildiğim yollarını anlatayım: Amsterdam’dan günübirlik gitmiştim ben, otobüsle. Amsterdam’dan otobüs 3,5 saat sürüyor o yüzden sabah git-akşam dön biraz yorucu. Brugge küçük bir yer ama yine de bir gece bile olsa kalınması tavsiye. Amsterdam-Brugge otobüs biletleri buradan bakılabilir. Trenle 2-2,5 saat sürüyor, daha hızlı ve rahat. Önceden tren bileti bakmak isteyenler için de doğru adreslerden biri burası.

Brüksel üzerinden giderken en tercih edilen yol trene binmek. Brüksel-Brugge tren ile 1 saat, internet üzerinden önceden buradan alabiliyorsunuz bileti. 

Bu didaktik girişten sonra Brugge’ün daha pastoral kısmına geçebilirim:) Brugge’de  sizi karşılayacak manzaralardan biri Lake of Love yani Aşk Gölü ve kuğuları. 

IMG_3599

Sonradan doldurulmuş, yapay bir göl bu. Günbatımı zamanında ayrı bir güzelliği var. 

Bruj Park Kuğu

Brugge’ün ana meydanı Market Place yani Büyük Meydan. Masallardaki evlere benzeyen binalarla çevrilmiş bir meydan burası. Masalları anımsatıyor çünkü binaların çoğu Ortaçağ döneminden kalma.. Bu kentin en önemli özelliklerinden biri 2. Dünya Savaşı sırasında bombalardan nasibini almamış yegane yer olması, bu yüzden binalar o dönemden kalma ama hepsi orijinal hali değil. Bazı binalar aslı korunarak restore edilmiş. 

IMG_3614

Ben gittiğimde Şubat başıydı, Sevgililer Günü’ne geri sayım vardı, bazı binaların üzerindeki kocaman kırmızı kalpler o zamandan yadigar. 

image1 (6)

Kent manzarasını en iyi görebilceğiniz yerlerden biri olan Belfry (Çan) Kulesi de bu meydanda. (In Bruges filmindeki kulenin ta kendisi) Bu manzaranın maddi bedeli çok ağır değil, sadece 8 Euro. Ama aynısını fiziki bedeli için söyleyemeyeceğim, o kısmı biraz zor çünkü asansör yok. Şehri tepeden görmek istiyorsanız 366 basamak çıkmanız gerekiyor.

image2

Şehri dolaşmanın 3 yolu var: Fayton turu&kanal turu&tabana kuvvet yürüyerek.

Faytonlar yukarıda bahsettiğim Market Place’den kalkıyor. Fayton turunun 40 Euro civarında bir ücreti var, biraz pahalı ama isterseniz aynı faytonu başkalarıyla paylaşıp size düşen payı aşağı çekebiliyorsunuz. Yaklaşık 45 dakikada geziyorsunuz Brugge’ü. Benim faytonlarla ilgili en sevdiğim detay, boş faytoncuların müşteri beklerken kitap okumaları olmuştu:)

IMG_3981

..ve kanal turu. Sadece 8 Euro– 2014 Şubat’ında öyleydi en azından en fazla 10 Euro olmuştur şimdilerde. Yaklaşık yarım saat sürüyor kanal turu, yol boyunca güzel tarihi yapıları, heykelleri en çok da kuğuları görüyorsunuz.

img_3652

img_3669

Kanal turu ile ilgili yadırgadığım tek his turist olduğumu bir türlü unutamama hissi olmuştu. Bu tüm Brugge gezisi için geçerli aslında. Turda tek bir bota 20 kişiyi bindiriyorlar ve yanınızdakinin fotoğraf çekebilmek için yaptığı manevralar zaman zaman size zor anlar yaşatabiliyor. (tabii sizin manevralarınız da O’na..) Bu pek çok yerde böyle ama Brugge insana kendini Ortaçağ döneminde ya da bir film platosunda hissettirdiği için bambaşka dünyalara gidebiliyor/gitmek istiyor insan. Ama etrafınızdaki kalabalığın deklanşör ya da ‘bir fotoğrafımızı çeker misiniz’ sesleri bu duyguyu yarım bırakıyor. Onun için naçizane tavsiyem Yılbaşı, Sevgililer Günü gibi tüm dünya için ortak özel günlerde ya da o günlere yakın tarihlerde değil de, başka tarihlerde ziyaret edin Brugge’ü. Hem eminim uçak biletleri de daha uygun olacaktır.  

IMG_3814

Birası, çikolatası oldukça meşhur Brugge’ün, zaten çikolata kokusunu an be an hissediyorsunuz. Çikolata yemek , bira içmek için nerelere uğranabilir? Bunu Brugge Vol.2 Bölümü’nde ayrıca yazdım.

Dantel, biblo vb. klasik hediyelik eşya almamayım diyenler için güzel bir hediyelik eşya mağazası önerisi de var, Brugge’de uzun zaman geçirmeyi planlayıp bu zamanda kahve-kitap huzuru bulmak isteyenler için mekan önerisi de.

Brugge Vol.2

Brugge – 1” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s